شناخت فرش درجه یک

buy-first-class-carpet.jpg

خرید یک تخته فرش ماشینی مناسب ، مهم ترین دغدغه خرید لوازم منزل در بین اکثر خانواده ها  خصوصا افرادی که نسبت به دکور و فضای خانه وسواس دارند ، محسوب می شود . دلیل این اهمیت و دغدغه آن است که فرش ماشینی علاوه بر بهترین کف پوش بودن ، از هر نظر با تاثیری که بر زیبایی فضا می گذارد می تواند در وضعیت روحی و روانی بیننده موثر واقع شود . اثر انتخاب فرش ماشینی متناسب با فضا به گونه ای است که اگر درست انتخاب شود مامن آرامش بوده و اگر نادرست انتخاب شود با برهم زدن نظر ذهنی و ایجاد آشفتگی منجر به آزار بصر خواهد شد . فرش درجه یک ، علاوه بر داشتن کیفیت بالا باید متناسب با فضا ، سایر وسایل دکور و کاربردی انتخاب شود . ممکن است فرشی با بهترین الیاف و مواد اولیه را خریداری نماییم اما به علت نداشتن هارمونی آن طور که باید و شاید در دکور جلوه ننماید . مقاله پیش رو تحت عنوان فرش ماشینی درجه یک نگاشته شده است .
روش شناخت فرش درجه یک
عوامل موثر بر کیفیت فرش ماشینی کم نیست . مهم ترین عامل بر کیفیت فنی :
1- جنس نخ
2- نوع بافت
فرش ماشینی می باشد . در تولید فرش های ماشینی در کارخانجات ایران ، از نخ های اکرولیک ، پلی استر و پلی پروپیلین یا ترکیب آن ها استفاده می ‌شود . این سه نوع الیاف از نظر کیفیت و دوام تفاوت های فاحشی با یکدیگر دارند . ویژگی های متفاوتی که هر نخ با دیگری دارد  موجب شده است که استفاده از هر نوع نخ بر جنس و دوام محصول اثر گذار باشد . در بین الیاف به عنوان مهم ترین ماده اولیه تولید فرش و قالی الیاف اکرولیک خصوصا از نوع هیت ست شده ، نسبت به انواع دیگر نخ ها از دوام ، کیفیت و ظاهر زیبا تری برخوردار است . مرغوب ترین محصولات ، فرش هایی هستند که توسط الیاف اکرولیک تولید شده و به همین نام در بازار یافت می شوند .
فرش های اکرولیک نسبت به فرش های پلی استر و پلی پروپلین دارای ویژگی هایی زیر هستند :
1- نرم تر و لطیف تر بودن
2- عدم ایجاد اصطکاک ، چسبندگی و اصطلاحا دارای الیاف دانه اناری
3- مقاومت بسیار بالا در برابر فشار ، پا خوردگی ، سایش و ...
4- دارای نخ خاب با خاصیت ارتجاعی
5- مقاوم در برابر شست و شو و مواد شوینده مختلف
6- عدم داشتن بوی پلاستیک و مواد نفتی
7- مقاوم در برابر حرارت غیر مستقیم و نور خورشید
8- داشتن رنگ های شاد و درخشان
دستگاه های بافت ، هرچه پیشرفته تر باشند فرش ، درجه یک و ناب تر خواهد بود . استفاده از ماشین آلاتی که در کشورهای اروپایی تولید می شود نقش بسزایی در تولید فرش های درجه یک کاشان داشته است . تولید کنندگان در این شهرستان سعی کرده اند تا با الیاف مرغوب و استفاده از رنگ های شاد و زنده و دستگاه های بافت پیرفته ، بهترین فرش درجه یک را تولید کنند .
مورد دیگری که با تاثیر مستقیم بر ظاهر و کیفیت فرش در درجه یک بودن نقش ایفا می کند ، شانه و تراکم است . رایج ترین شانه ها در بازار شامل : 350 ، 440 ، 500 ،700 ، 1000 و 1200 و رایج ترین تراکم شامل : 800 ، 900 ، 1000 ، 1200 ، 1400، تراکم 2550 ، 3000  و 3600 می باشد . می دانیم هرچه شانه و تراکم بیشتر باشد ، فرش زیبا تر و ریزنقش تر خواهد بود . از طرفی بالا رفتن شانه و تراکم در هم تنیدگی را افزایش داده اما از وزن ، قطر و حجم فرش ما کاهد .
آیا شانه و تراکم ، بر درجه یک بودن فرش تاثیری دارد ؟
شانه و تراکم بالا دلیلی بر درجه یک بودن فرش نیست ، چیزی که در این مورد مهم است عدم عیب و نقص می باشد . فرش های درجه یک دقیقا به تعداد شانه و تراکم درج شده بر پشت فرش دارای گره های طولی و عرضی هستند .
در پشت فرش های درجه یک می توان به راحتی تعداد گره ها را دید . باید بر اساس نوع مکانی که فرش را برای آنجا می خواهید ، شانه و تراکم را انتخاب کنید .
مناسب ترین فرش برای مکان های پرتردد فرش های 700 شانه و مناسب ترین فرش برای فضاهای لوکس و لاکچری فرش هایی مانند فرش های 1200 شانه که دارای شانه و تراکم بالایی هستند . فرش های درجه یک در طرح ها و رنگ های مد روز تولید شده و هیچ گونه عدم قرینگی در طرح و رنگ آن ها دیده نمی شود .
ویژگی فرش های درجه یک
فرش ها از جهات مختلفی قابل تقسیم بندی هستند . اگر از نظر کیفیت ، فرش های ماشینی را رده بندی نماییم ، خواهیم دید که فرش های ماشینی در 5 رده قرار می گیرند . فرش های درجه یک که فرش های S هم نامیده می شوند ، فرش هایی هستند کمال گرا با مطلوب ترین ویژگی های ممکن . جمع تمامی خصوصیات ممتاز در یک تخته فرش محصولی بی نقص بوجود آورده است که فرش ماشینی درجه یک نام دارد .
در فرش های درجه یک که عموما در شهر کاشان تولید می شوند ویژگی های زیر را خواهیم داشت :
1- در بافت ، تکرار سیلندر در طرح دیده نمی شود . تکرار سیلندر عیبی ست که محصول را از درجه یک بودن ساقط می کند . این ایراد در ماشین آلات قدیمی و دستگاه های بافتی که سال ها قبل مورد استفاده قرار می گیرفته اند دیده می شد ، در دستگاه های پیشرفته امروزی تکرار سیلندر وحود ندارد .
2- در تولید فرش های درجه یک ، نخ بکار رفته از نوع هیت ست شده است . هیت ست فرآیندی است که طی آن نخ در دمای بالا قرار می گیرد . این عملیات موجب درخشان تر شدن ، مقاوم شدن ، زیباتر شدن و بدون پرز دهی شدن الیاف خواهد شد . هیت ست را می توان بر روی هر نوع الیافی انجام داد . الیاف هایی که فرآیند هیت ست را از سر گذرانده باشند ، نسبت به الیاف معمولی مرغوب تر خواهند بود . تولید کنندگان کاشانی در تولیدات خود از الیافت آکرولیک هیت ست شده کمک می گیرند .
3- طرح مورد استفاده در فرش های درجه یک به هیچ وجه تکراری نیست .
4- در فرش های دستباف گاها شاهد خروج ابعاد فرش از حد استاندارد هستیم ، این موضوع در فرش های دستباف تا حد چندین سانتی متر هم ، نقص محسوب نمی شود اما فرش های ماشینی چون با دستگاه تولید شده و بصورت پیش فرض دارای ابعاد مشخص هستند نباید از حد استاندارد از پیش تعیین شده خارج شوند . در فرش درجه یک اختلاف فرش تولید شده با ابعاد استاندارد تنها تا حد ±5% مجاز است .
5- در قالی درجه یک ، به هیچ وجه نخ خاب کم یا زیاد دیده نمی شود .
6- داشتن پارگی ، وصله ، جای رفو ، سوراخ و مواردی این چنین درجه یک بودن را از محصول سلب می نماید .
7- نخ در رفتگی و جای خالی در بافت در فرش های درجه یک به چشم نمی خورد .
پس از تولید هر محصول و اتمام مرحله بافت ، فرش به مرحله ای با نام پردازش یا آهار فرستاده می شود . مرحله ای که در آن متخصصان ، فرش را از جهات مختلف برانداز نموده و در صورت داشتن عیب و نقص دو راهکار پیش رو دارند ؛ اگر عیب قابل رفع باشد و تاثیری بر دوام و کیفیت محصول نداشته باشد ، عیب را رفع می نمایند اما اگر رفع عیب متضمن کاهش کیفی ، دوام یا زیبایی باشد دیگر نمی توانند فرش را درجه یک بنمایند . از همین رو پس از رفع عیب ، فرش را در درجات 2 تا 5 دسته بندی خواهند نمود .
خرید فرش ماشینی درجه یک
بافت فرش ماشینی درجه یک کار هر تولید کننده ای نیست و در هر کجای دنیا صحبت از فرش های ماشینی درجه یک و مرغوب باشد بی شک نام فرش های کاشان در میان است . هر خریداری که قصد خرید فرش ماشینی درجه یک را دارد به دنبال خرید از برند های کاشان است ، اما تعداد این برند ها که همگی از کیفیت و زیبایی بالایی برخوردار هستند کم نیست . محصولات های تولید شده در شهرک های صنعتی کاشان با رعایت نکات گفته شده در تولید فرش های درجه یک و مرغوب به خوبی عمل کرده اند .
گروه تولید فرش ماشینی فرشخونه از برند هایی است که عملکرد مناسبی از خود ارائه داده است . داشتن سهم بالا در بازارهای داخلی و خارجی نشان دهنده برتر بودن محصولات فرشخونه است . تولیدات فرشخونه بدان جهت ، درجه یک هستند که از الیاف اکرولیک هیت ست تولید شده اند . بکار گرفتن دستگاه بافت مدرن و پیشرفته در کنار داشتن طرح هایی ناب و اصیل مورد دیگری است که بر درجه یک بودن و صادراتی بودن فرش های فرشخونه افزوده است .
اگر قصد خرید فرش ماشینی درجه یک را دارید به فروشگاه آنلاین فرشخونه مراجعه نمایید و از محصولات ناب این برند دیدن نمایید . خرید از محصولات فرشخونه لذت خریدی با کیفیت ، با دوام ، زیبا و ارزان قیمت را به ارمغان خواهد آورد .

کلمات کلیدی مرتبط :
فرش ماشینی درجه یک, فرش درجه یک کاشان, بهترین فرش درجه یک, خرید فرش ماشینی درجه یک,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
محبوب ترین طرح فرش ماشینی کاشان
مزایای فروش اینترنتی فرش
مزایای فروش اینترنتی فرش ماشینی
دلایل افزایش استفاده از فرش مدرن در دکوراسیون منازل چیست؟
بهترین قیمت فرش ماشینی با بالاتری کیفیت
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
فرش کاشان