بررسی قیمت فرش ماشینی

price-carpet-kashan.jpg

فرش ماشینی از ملزومات هر خانه ای به شمار می رود . آیتم مهم در خرید فرش ماشینی کیفیت ، قیمت و زیبایی ست. عوامل موثر بر کیفیت ، قیمت و زیبایی متعدد هستند و می توان گفت راه های زیادی برای تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر این سه آیتم وجود دارد .
فرش ماشینی هم مانند تمام ملزومات خانه که قرار است سالیان سال مورد استفاده قرار بگیرند از کیفیت و انواع مختلفی برخوردار است که هر نوع قیمتی متفاوت از دیگری دارد . ممکن است عواملی که بر قیمت فرش اثر گذار هستند موجب کاهش یا افزایش دوام و زیبایی شوند و گاهی ممکن است تاثیری بر کیفیت و ظاهر فرش نداشته باشند . رشد تکنولوژی ، روش های نوین خرید و فروش ، راهکارهای ارائه شده توسط تولیدکنندگان جهت پیروز شدن در رقابت تولید به حدی گسترش یافته است که به آسانی نمی توان به سوال زیر پاسخ داد :
" قیمت فرش ماشینی چطور تعیین می شود ؟ " طبیعتا قیمت فرش ماشینی مجموع هزینه هایی است که از اولین تا آخرین مرحله تولید صورت می گیرد به علاوه سود تولید کننده و عواملی از این دست . اما این هزینه ها به راحتی قابل محاسبه نخواهند بود چراکه تحت تاثیر موارد متععدی قرار دارند . در مقاله پیش رو قصد داریم تا با بررسی قیمت فرش ماشینی و راه های خرید فرش ماشینی ارزان قیمت و با کیفیت گامی موثر و مثبت در خرید محصولی ناب کمک رسان خریداران باشیم .
قیمت فرش ماشینی تحت تاثیر چه عواملی ست ؟
1-    جنس الیاف و نخ مصرفی
2-    تراکم و شانه
3-    اندازه و ابعاد فرش
4-    شرکت تولید کننده و برند تولیدی
فرش ماشینی و جنس نخ
کیفیت هر محصولی به مواد اولیه بکار رفته در آن بستگی دارد . هرچه مواد اولیه ( در فرش ماشینی نخ خاب مهم ترین ماده اولیه محسوب می شود ) با کیفیت تر و ناب تر باشد فرش هم با کیفیت تر و ناب تر خواهد بود . بهترین نخ موجود در بازار جهت تولید فرش ماشینی نخ آکرولیک هیت ست شده است . الیاف اکرولیک هیت ست شده در عین داشتن بیشترین کیفیت بیشترین قیمت را در بین انواع الیاف مصرفی دارند . این الیاف وارداتی بوده و توسط بهترین تولید کنندگان مصرف می شود . حال آنکه تولید کنندگان کاشانی جهت ارزان تر خریدن نخ اکرولیک هیت ست شده ، به خرید مستقیم آن از صادر کننده روی آورده و با کوتاه کردن مسیر خرید و حذف تمامی واسطه های سر راه الیاف آکرولیک هیت ست شده را به ارزان ترین قیمت ممکن خریداری می نمایند . همچنین از آنجایی که تولیدات فرش کارخانه جات کاشان حجم بالایی را به خود اختصاص می دهد ، برندهای کاشانی نیازمند خرید مواد اولیه در حجم بالا هستند . خرید مستقیم و در حجم بالا در نهایت مواد اولیه ، فرش به قیمت عمده و بدون حق واسطه به دست تولید کننده خواهد رساند . الیاف پلی استر و پلی پروپلین انواع دیگری از نخ هایی ست که در تولید فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد . فرش های تهیه شده از نخ پلی استر و پلی پروپلین مقاومت و کیفیت کم تر از فرش های اکرولیک داشته و به علت ضعیف تر بودن ارزان قیمت تر خواهند بود . بنابه دلایل عنوان شده فرش های اکرولیک هیت ست کاشان ارزان ترین فرش های اکرولیک موجود در بازار هستند . خرید یک تخته فرش آکرولیک هیت ست شده ممکن از قیمتی بالا تر از فرش های پلی استر و پلی پروپلین داشته باشد اما دوام ، ماندگاری و کاربردی بیشتر و بهتر خواهد داشت . قیمت فرش ماشینی کاشان ، قابل مقایسه با قیمت محصولات دیگر شهرها نیست .
تراکم و شانه فرش ماشینی
اگر به بازار فرش و قالی سری زده باشید خواهید دید که هرچه شانه و تراکم فرش های بیشتر شود ، قیمت و بهای فرش هم بالا تر خواهد رفت . شانه و تراکم تعداد گره هایی هستند که به ترتیب در هر متر عرض و طول فرش زده می شوند . رابطه مستقیم شانه و تراکم با قیمت فرش چرا و چگونه شکل گرفته است ؟
پاسخ این سوال ساده است . اولین دلیل رابطه مستقیم بین شانه و تراکم و قیمت فرش مواد اولیه بکار رفته شده است . هرچه شانه و تراکم بیشتر شود ، تعداد گره های بیشتر شده و این مورد نیازمند صرف مواد اولیه بیشتری خواهد بود
دومین دلیل آن است که فرش های ماشینی پرشانه و تراکم با دستگاه های پیشرفته تر که گران قیمت تر و با تکنولوژی تر هستند تولید می شود .
دلیل سوم به الیاف مصرفی بر می گردد . دستگاه بافت فرش ها با شانه و تراکم بالا تنها به کمک الیاف نازک و مقاوم عمل خواهند کرد . قدرت دستگاه ها به حدی ست که نخ غیر مقاوم در هنگام بافت پاره شده و نخ ضخیم در دستگاه گیر می کند و بافت انجام نمی شود . الیاف نازک و مقاوم مصرفی در این دستگاه ها گران تر از سایر الیاف می باشد .
آخرین دلیل قیمت زیاد فرش ها با شانه و تراکم بالا داشتن طرح و نقشه ای ظریف و زیبا ست . هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد ، جای مناسب تری برای طرح های شلوغ و پر نگاره است . در فرش های 1200 شانه و 1500 شانه به هیچ وجه طرح تکراری دیده نمی شود . طرح های نقش بسته بر تراکم و شانه بالا گران تر از طرح هایی است که بر فرش های کم شانه و کم تراکم زده می شود .
کیفیت فرش به الیاف آن بستگی دارد و نمی توان خرید یک تخته فرش ماشینی پر شانه و تراکم با قیمت بالا را دلیلی بر با کیفیت تر بودن آن دانست . فرش های 1200 شانه نسبت به فرش های 700 شانه در هم تنیده تر و مستحکم تر هستند اما انتخاب بین 700 شانه و 1200 شانه ای که در مواد اولیه مشترک هستند ، بستگی به کاربرد و نیاز خریدار دارد . برای مثال قالی 700 شانه برای مکان های پرتردد و شلوغ مناسب می باشد ، دوام و مقاومت در برابر پاخوری در فرش های 700 شانه بر زیبایی اولویت دارد . اما در فرش های 1200 شانه زیبایی و چشم نوازی اهمیت بیشتری دارد ، این فرش ها برای پذیرایی و قسمت هایی که کم تر مورد استفاده قرار می گیرد مناسب است . 
فرش های ماشینی بر اساس تراکم به انواع 350 شانه ، 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و 1500 شانه تقسیم می شوند و بر اساس به انواع  3000 – 2550 – 2000 – 1200 – 1000 قابل دسته بندی هستند . همانطور که عنوان شد با بالا رفتن شانه و تراکم قیمت فرش ماشینی هم افزایش می یابد . یکی از مواردی که می تواند به خرید فرش ارزان قیمت با کیفیت منتهی شود ، انتخاب فرشی است که شانه و تراکم کم تری داشته باشد اما از جنس الیاف آکرولیک هیت ست شده باشد . پس می توان نتیجه گرفت که قیمت فرش 700 شانه از قیمت فرش 1200 شانه بسیار پایین تر است . 
اندازه و سایز فرش
 این مورد هم مانند شانه و تراکم هرچه بیشتر باشد نیازمند صرف مواد اولیه بیشتر است . فرش هایی که بزرگ تر هستند علاوه بر مواد اولیه مدت زمان بیشتری هم جهت تولید نیاز دارند . فرش های ماشینی با ابعاد استاندارد و از پیش تعیین شده تولید می شوند . ابعاد استانداردی که بیشترین تقاضا را دارند : فرش های 6 متر ، 9 متر و 12 متر هستند . امروزه به علت گسترش زندگی و سبک شهرنشینی و کوجک تر شدن آپارتمان ها خرید فرش های 6 متر و 9 متر بر فرش 12 متر پیشی گرفته است . ناگفته نماند در کنار سایز نباید از عواملی مانند شانه و تراکم غافل شد . عموما فرش های بزرگ پارچه در شانه و تراکم پایین تولید می شوند ، مانند فرش مساجد ، سالن های تئاتر ، نمایش و ... که در تعداد گره عرضی 500 و 700 در بازار قابل خرید است . داشتن طرح و نگاره ساده هم دلیل دیگری ست جهت ارزان تر بودن فرش هایی که در ابعاد بسیار بزرگ تولید می شوند . قیمت فرش 6 متری نیز ، سبب فروش بیشتر آن شده است .
شرکت بافنده و برند تولیدی
مسلما نام شرکت و محبوبیت برند دلیلی ست بر تعیین قیمت . هرچه برند معروف تر و مشهور تر باشد فرش گران تر خواهد بود ، چراکه برند های مطرح به علت تولید محصولات با کیفیت ، زیبا و با دوام معروف شده اند . در واقع می توان گران تر بودن فرش ها بر اساس برند و شرکت بافنده را دلیلی بر کیفیت بالا و درجه یک بودن محصول دانست ؛ داشتن برند معتبر تضمینی ست جهت درجه یم بودن فرش .
موارد مطرح شده در بالا تنها چند عامل از هزاران عامل موثر بر قیمت فرش های ماشینی است . مواردی مانند تنوع رنگ ، هارمونی و ترکیب مناسب نگاره ها و رنگ ها ، مد بودن و به روز بودن طرح و نقشه و ... از دیگر عوامل موثر بر قیمت است .
تولید کنندگان کاشانی جهت رفاه حال مشتریان و ارزان تر تمام شدن قیمت فرش کاشان برای خریداران نسبت به عرضه محصولات خود در فروشگاه های اینترنتی اقدام نموده اند . یکی از این برند های نام آشنا و درجه یک برند فرشخونه است . گروه تولیدی فرش  فرشخونه با ارائه محصولات خود در فروشگاه آنلاین واسطه های خرید را از بین برده و ارتباطی مستقیم بین تولید کننده و خریدار بوجود آورده است . حذف واسطه ها و هزینه های نمایشگاهی فرش ماشینی با کیفیت را به ارزان ترین قیمت ممکن به دست خریداران می رساند . خرید از برند فرشخونه خرید محصولی درجه یک با قیمت درب کارخانه خواهد بود .

کلمات کلیدی مرتبط :
قیمت فرش ماشینی, خرید فرش ماشینی ارزان قیمت, قیمت فرش ماشینی کاشان, قیمت فرش 700 شانه, قیمت فرش 1200 شانه, قیمت فرش 6 متری, قیمت فرش کاشان
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش 700 شانه را از کجا بخریم ؟
قیمت فرش ماشینی 1000 شانه کاشان
جزییات فرش های ماشینی 500 شانه
مشخصات کامل فرش ماشینی 1000 شانه
خرید عمده تابلو فرش ماشینی کاشان
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
فرش کاشان