بررسی قیمت فرش ماشینی

price-carpet-kashan.jpg

فرش ماشینی از ملزومات هر خانه ای به شمار می رود . آیتم مهم در خرید فرش ماشینی کیفیت ، قیمت و زیبایی ست. عوامل موثر بر کیفیت ، قیمت و زیبایی متعدد هستند و می توان گفت راه های زیادی برای تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر این سه آیتم وجود دارد .
فرش ماشینی هم مانند تمام ملزومات خانه که قرار است سالیان سال مورد استفاده قرار بگیرند از کیفیت و انواع مختلفی برخوردار است که هر نوع قیمتی متفاوت از دیگری دارد . ممکن است عواملی که بر قیمت فرش اثر گذار هستند موجب کاهش یا افزایش دوام و زیبایی شوند و گاهی ممکن است تاثیری بر کیفیت و ظاهر فرش نداشته باشند . رشد تکنولوژی ، روش های نوین خرید و فروش ، راهکارهای ارائه شده توسط تولیدکنندگان جهت پیروز شدن در رقابت تولید به حدی گسترش یافته است که به آسانی نمی توان به سوال زیر پاسخ داد :
" قیمت فرش ماشینی چطور تعیین می شود ؟ " طبیعتا قیمت فرش ماشینی مجموع هزینه هایی است که از اولین تا آخرین مرحله تولید صورت می گیرد به علاوه سود تولید کننده و عواملی از این دست . اما این هزینه ها به راحتی قابل محاسبه نخواهند بود چراکه تحت تاثیر موارد متععدی قرار دارند . در مقاله پیش رو قصد داریم تا با بررسی قیمت فرش ماشینی و راه های خرید فرش ماشینی ارزان قیمت و با کیفیت گامی موثر و مثبت در خرید محصولی ناب کمک رسان خریداران باشیم .
قیمت فرش ماشینی تحت تاثیر چه عواملی ست ؟
1-    جنس الیاف و نخ مصرفی
2-    تراکم و شانه
3-    اندازه و ابعاد فرش
4-    شرکت تولید کننده و برند تولیدی
فرش ماشینی و جنس نخ
کیفیت هر محصولی به مواد اولیه بکار رفته در آن بستگی دارد . هرچه مواد اولیه ( در فرش ماشینی نخ خاب مهم ترین ماده اولیه محسوب می شود ) با کیفیت تر و ناب تر باشد فرش هم با کیفیت تر و ناب تر خواهد بود . بهترین نخ موجود در بازار جهت تولید فرش ماشینی نخ آکرولیک هیت ست شده است . الیاف اکرولیک هیت ست شده در عین داشتن بیشترین کیفیت بیشترین قیمت را در بین انواع الیاف مصرفی دارند . این الیاف وارداتی بوده و توسط بهترین تولید کنندگان مصرف می شود . حال آنکه تولید کنندگان کاشانی جهت ارزان تر خریدن نخ اکرولیک هیت ست شده ، به خرید مستقیم آن از صادر کننده روی آورده و با کوتاه کردن مسیر خرید و حذف تمامی واسطه های سر راه الیاف آکرولیک هیت ست شده را به ارزان ترین قیمت ممکن خریداری می نمایند . همچنین از آنجایی که تولیدات فرش کارخانه جات کاشان حجم بالایی را به خود اختصاص می دهد ، برندهای کاشانی نیازمند خرید مواد اولیه در حجم بالا هستند . خرید مستقیم و در حجم بالا در نهایت مواد اولیه ، فرش به قیمت عمده و بدون حق واسطه به دست تولید کننده خواهد رساند . الیاف پلی استر و پلی پروپلین انواع دیگری از نخ هایی ست که در تولید فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد . فرش های تهیه شده از نخ پلی استر و پلی پروپلین مقاومت و کیفیت کم تر از فرش های اکرولیک داشته و به علت ضعیف تر بودن ارزان قیمت تر خواهند بود . بنابه دلایل عنوان شده فرش های اکرولیک هیت ست کاشان ارزان ترین فرش های اکرولیک موجود در بازار هستند . خرید یک تخته فرش آکرولیک هیت ست شده ممکن از قیمتی بالا تر از فرش های پلی استر و پلی پروپلین داشته باشد اما دوام ، ماندگاری و کاربردی بیشتر و بهتر خواهد داشت . قیمت فرش ماشینی کاشان ، قابل مقایسه با قیمت محصولات دیگر شهرها نیست .
تراکم و شانه فرش ماشینی
اگر به بازار فرش و قالی سری زده باشید خواهید دید که هرچه شانه و تراکم فرش های بیشتر شود ، قیمت و بهای فرش هم بالا تر خواهد رفت . شانه و تراکم تعداد گره هایی هستند که به ترتیب در هر متر عرض و طول فرش زده می شوند . رابطه مستقیم شانه و تراکم با قیمت فرش چرا و چگونه شکل گرفته است ؟
پاسخ این سوال ساده است . اولین دلیل رابطه مستقیم بین شانه و تراکم و قیمت فرش مواد اولیه بکار رفته شده است . هرچه شانه و تراکم بیشتر شود ، تعداد گره های بیشتر شده و این مورد نیازمند صرف مواد اولیه بیشتری خواهد بود
دومین دلیل آن است که فرش های ماشینی پرشانه و تراکم با دستگاه های پیشرفته تر که گران قیمت تر و با تکنولوژی تر هستند تولید می شود .
دلیل سوم به الیاف مصرفی بر می گردد . دستگاه بافت فرش ها با شانه و تراکم بالا تنها به کمک الیاف نازک و مقاوم عمل خواهند کرد . قدرت دستگاه ها به حدی ست که نخ غیر مقاوم در هنگام بافت پاره شده و نخ ضخیم در دستگاه گیر می کند و بافت انجام نمی شود . الیاف نازک و مقاوم مصرفی در این دستگاه ها گران تر از سایر الیاف می باشد .
آخرین دلیل قیمت زیاد فرش ها با شانه و تراکم بالا داشتن طرح و نقشه ای ظریف و زیبا ست . هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد ، جای مناسب تری برای طرح های شلوغ و پر نگاره است . در فرش های 1200 شانه و 1500 شانه به هیچ وجه طرح تکراری دیده نمی شود . طرح های نقش بسته بر تراکم و شانه بالا گران تر از طرح هایی است که بر فرش های کم شانه و کم تراکم زده می شود .
کیفیت فرش به الیاف آن بستگی دارد و نمی توان خرید یک تخته فرش ماشینی پر شانه و تراکم با قیمت بالا را دلیلی بر با کیفیت تر بودن آن دانست . فرش های 1200 شانه نسبت به فرش های 700 شانه در هم تنیده تر و مستحکم تر هستند اما انتخاب بین 700 شانه و 1200 شانه ای که در مواد اولیه مشترک هستند ، بستگی به کاربرد و نیاز خریدار دارد . برای مثال قالی 700 شانه برای مکان های پرتردد و شلوغ مناسب می باشد ، دوام و مقاومت در برابر پاخوری در فرش های 700 شانه بر زیبایی اولویت دارد . اما در فرش های 1200 شانه زیبایی و چشم نوازی اهمیت بیشتری دارد ، این فرش ها برای پذیرایی و قسمت هایی که کم تر مورد استفاده قرار می گیرد مناسب است . 
فرش های ماشینی بر اساس تراکم به انواع 350 شانه ، 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و 1500 شانه تقسیم می شوند و بر اساس به انواع  3000 – 2550 – 2000 – 1200 – 1000 قابل دسته بندی هستند . همانطور که عنوان شد با بالا رفتن شانه و تراکم قیمت فرش ماشینی هم افزایش می یابد . یکی از مواردی که می تواند به خرید فرش ارزان قیمت با کیفیت منتهی شود ، انتخاب فرشی است که شانه و تراکم کم تری داشته باشد اما از جنس الیاف آکرولیک هیت ست شده باشد . پس می توان نتیجه گرفت که قیمت فرش 700 شانه از قیمت فرش 1200 شانه بسیار پایین تر است . 
اندازه و سایز فرش
 این مورد هم مانند شانه و تراکم هرچه بیشتر باشد نیازمند صرف مواد اولیه بیشتر است . فرش هایی که بزرگ تر هستند علاوه بر مواد اولیه مدت زمان بیشتری هم جهت تولید نیاز دارند . فرش های ماشینی با ابعاد استاندارد و از پیش تعیین شده تولید می شوند . ابعاد استانداردی که بیشترین تقاضا را دارند : فرش های 6 متر ، 9 متر و 12 متر هستند . امروزه به علت گسترش زندگی و سبک شهرنشینی و کوجک تر شدن آپارتمان ها خرید فرش های 6 متر و 9 متر بر فرش 12 متر پیشی گرفته است . ناگفته نماند در کنار سایز نباید از عواملی مانند شانه و تراکم غافل شد . عموما فرش های بزرگ پارچه در شانه و تراکم پایین تولید می شوند ، مانند فرش مساجد ، سالن های تئاتر ، نمایش و ... که در تعداد گره عرضی 500 و 700 در بازار قابل خرید است . داشتن طرح و نگاره ساده هم دلیل دیگری ست جهت ارزان تر بودن فرش هایی که در ابعاد بسیار بزرگ تولید می شوند . قیمت فرش 6 متری نیز ، سبب فروش بیشتر آن شده است .
شرکت بافنده و برند تولیدی
مسلما نام شرکت و محبوبیت برند دلیلی ست بر تعیین قیمت . هرچه برند معروف تر و مشهور تر باشد فرش گران تر خواهد بود ، چراکه برند های مطرح به علت تولید محصولات با کیفیت ، زیبا و با دوام معروف شده اند . در واقع می توان گران تر بودن فرش ها بر اساس برند و شرکت بافنده را دلیلی بر کیفیت بالا و درجه یک بودن محصول دانست ؛ داشتن برند معتبر تضمینی ست جهت درجه یم بودن فرش .
موارد مطرح شده در بالا تنها چند عامل از هزاران عامل موثر بر قیمت فرش های ماشینی است . مواردی مانند تنوع رنگ ، هارمونی و ترکیب مناسب نگاره ها و رنگ ها ، مد بودن و به روز بودن طرح و نقشه و ... از دیگر عوامل موثر بر قیمت است .
تولید کنندگان کاشانی جهت رفاه حال مشتریان و ارزان تر تمام شدن قیمت فرش کاشان برای خریداران نسبت به عرضه محصولات خود در فروشگاه های اینترنتی اقدام نموده اند . یکی از این برند های نام آشنا و درجه یک برند فرشخونه است . گروه تولیدی فرش  فرشخونه با ارائه محصولات خود در فروشگاه آنلاین واسطه های خرید را از بین برده و ارتباطی مستقیم بین تولید کننده و خریدار بوجود آورده است . حذف واسطه ها و هزینه های نمایشگاهی فرش ماشینی با کیفیت را به ارزان ترین قیمت ممکن به دست خریداران می رساند . خرید از برند فرشخونه خرید محصولی درجه یک با قیمت درب کارخانه خواهد بود .

کلمات کلیدی مرتبط :
قیمت فرش ماشینی, خرید فرش ماشینی ارزان قیمت, قیمت فرش ماشینی کاشان, قیمت فرش 700 شانه, قیمت فرش 1200 شانه, قیمت فرش 6 متری, قیمت فرش کاشان
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش گل برجسته و ویژگی های آن
نحوه انتخاب فرش مدرن
خرید فرش دستبافتگونه کاشان
تولید فرش 700 شانه با کیفیت بالا
قیمت فرش ترک
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
فرش کاشان