تطابق رنگ فرش ماشینی با دکوراسیون

carpet-home-decoration-colour.jpg

در این مقاله می خواهیم درباره ست کردن و نحوه مناسب تطابق فرش با محیط منزل شما صحبت کنیم . در ادامه شما مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون منزل به همراه نکات بسیار جالب و مفید برای انتخاب و خرید فرش ماشینی خواهید خواند و در صورتیکه برای شما مفید بود می توانید از آن استفاده و بهره لازم را ببرید . هر انسانی دوست دارد در محیطی زندگی کند که آن محیط هم زیبا باشد و هم از لحاظ روحی بتواند آرامش را بر فضای خانه حاکم کند . در ادامه مواردی را به شما آموزش میدهیم تا در تطابق رنگ فرش ماشینی با دکوراسیون منزلتان از آن استفاده کنید ، پس تا ادامه همراه ما باشید و این مقاله را تا انتها مشاهده و مطالعه بفرمایید .

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون منزل

رنگ را زبان جهانی نامگذاری کرده اند ، چون احساسات را تحریک می کند و می تواند در فرهنگ و روان یک ملت تاثیر بگذارد . رنگ یکی از نیاز های با شکوه زندگی است ، خانه ای که دارای رنگ های مناسب باشد برای بیننده همیشه آرامش بخش و دارای روحیه لطیف اس و بر خلاف دیگر ملزومات دارای بعد انسانی است که نمی شود آن را به هیچ عنوان نادیده گرفت و از آن چشم پوشی کرد است . در حقیقت رنگ می تواند حالات روحی و روانی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد ، فضای خاصی را شکل بدهد و می تواند انسان را از لحاظ روحی بهتر کند و مکانی است برای جولان هنر ها و خلاقیت های درون هر انسان هنرمند . هر رنگ دارای انرژی و قدرتی خاص است که می تواند رازی مخفی را درون خود پنهان کند . رنگ های مختلفی که اکنون ما در دنیای واقعی می بینیم در محدوده رنگ ها مرئی هستند و باید گفت که در محدوده بالاتر از ماورائئ بنفش و پایین تر از محدوده مادون قرمز است . آفریدگار با خلق رنگ های متفاوت به مکان ها و محیط های مختلف نور و روح بخشیده است . این رنگ ها واسطه زیبایی طبیعت و محیط های گوناگون شد . انسان ها نیز رنگارنگ بودند و باعث شد تا قوم ها و فرهنگ های متفاوتی شکل بگیرد . اغلب رنگ ها به دو دسته سرد یا گرم تقسیم می شود . رنگ های سرد و گرم به راحتی از هم تفکیک می شوند و مشکلی در این رابطه نیست . قرمز ، نارنجی و زرد رنگ ها گرم محسوب می شوند . رنگ های سبز و آبی و بنفش نیز رنگ های سرد موجود محسوب می شوند . در رابطه با رنگ انتخابی فرش ماشینی مورد نظرتان حتما سردی و گرمی رنگ فرش ماشینی را در نظر بگیرید چرا که بسته به طبیعت شما است و می تواند به شما آرامش دهد یا از آرامش شما بکاهد . پس فرش خود را در گام اول از لحاظ سردی و گرمی نیز مشخص کنید چون همانطور که گفتیم به روان شما برمی گردد .

 

تناسب رنگ در انتخاب فرش ماشینی

باید تناسب هر رنگی رعایت شود . موقعیت هر رنگ ابتدا سنجیده شود و سپس در محیط مورد نظر قرار گیرد . هر رنگی در کنار رنگ دیگر باید متناسب باشد مگرنه می تواند ذهن بیینده را خطیر سازد و ذوق آن را کور کند . مثلا از رنگ هایی استفاده کنید که در کنار هم می توانند ترکیبی زیبا را ایجاد کنند مثلا تماما از رنگ های روشن استفاده کنید یا تماما از رنگ تیره . درباره این نکته در مورد فرش ماشینی نیز باید بگوییم که می توانید فرش آبی فیروزه ای را برای مکانی استفاده کنید که بیشتر رنگ های مایل به روشن استفاده کرده اید . یا برای مثال می توانید از فرش تیره در مکانی استفاده کنید که آنجا دارای رنگ های تیره یا متمایل به تیره است . نکته دیگر اینکه رنگ سبز در کنار رنگ آبی سرد به نظر میاید اما در کنار رنگ زرد گرمی است که باید این نکته را هم رعایت کنید که برخی رنگ ها را نیز می توان در کنار رنگ های سرد و گرم به طور معقولانه و مناسب استفاده کرد . پس در این صورت رنگ نقش با اهمیتی در تعیین آثار گوناگون دارد که یکی از آن آثار می تواند فرش باشد . ضمن آنکه هنرمندی که تعیین کننده رنگ آمیزی فرش است خود بیانگر ویژگی های منطقه ای بافت فرش است . خود بافنده فرش یا تعیین کننده رنگ فرش باید نوع رنگ ها را طوری انتخاب کند که فرش زیبا بافته شود . پس می توان گفت که هر قالیبافی که فرش می بافد روانشناس رنگ فرش نیز هست و از این مورد باید به آنها در این هنر افتخار کرد . فرش زیر پا می تواند لطیف و گرم باشد تا شما هنگام راه رفتن روی آن احساس راحتی داشته باشید . فرش هم چنین می تواند پوشاننده مکان هایی از خانه باشند که برآمدگی یا تورفتگی زیادی روی کف خانه ایجاد کرده اند . فرش باعث یکنواختی کف منزلتان خواهد شد .

 

انتخاب رنگ فرش ماشینی مناسب

انتخاب نوع فرش و رنگ آن به عوامل زیادی وابسته است که می توانید آنها را در انتخاب فرش ماشینی یا فرش دستبافت خود به کار بگیرید . انتخاب رنگ در فرش به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوا ، اقتصاد ، کاربری فرش ، مکان ، نوع زندگی ( شهری یا روستا یا عشایر ) و غیره بستگی دارد . برای مثال انتخاب رایج مناطق مختلف جهان را به شما بیان خواهیم کرد که در واقع از نظر سنجی برخی دانشمندان و روان شناسان گرفته شده است . برای مثال در برخی مناطق اروپا مردم دوست دارند فرش ماشینی با رنگ روشن یا کمرنگ بگیرند . اما در برخی از مناطق عرب می توان گفت که آن ها تمایل بالایی برای خرید فرش لاکی دارند . ( منظور از فرش لاکی رنگ همان فرش قرمز رنگ مایل به صورتی است ) . رنگ هایی که در مثال ها ذکر می شود در واقع رنگ غالب فرش است که در بیشتر فرش آن رنگ نسبت به همه رنگها غالب است . مثلا هر فرش ممکن است 8 ، 10 و یا 12 رنگ در خود داشته باشد اما رنگی که چیره تر است را رنگ زمینه می گویند که روی صحبت ما درباره آن می باشد . اما در مثال سوم باید منطقه را کنار گذاشت و به شرایط اقتصادی اشاره کرد . مردم در زمانی که اقتصاد راکد است بیشتر از رنگ ها راکد و خنثی استفاده می کنند و در غیر از آن دوره از رنگ های دیگر که شادابی را برایشان به ارمغان می آورد نیز استفاده می کنند .

 

تاثیرات روانشناسی رنگ در دکوراسیون منزل و انتخاب فرش

از لحاظ روان شناسی رنگ ، تاثیر رنگ را می توان بسته به روحیه هر فرد در تطابق با رنگ ها در دکوراسیون مطالعه کرد . بد نیست که برای انتخاب فرش ماشینی مورد نظرتان مناسب با دکوراسیون کمی از روانشناسی رنگ ها را نیز فرا بگیرید .

 

رنگ زرد فرش ماشینی :

روشن ترین رنگ در رنگها محسوب می شود . رنگ زرد نماد روشنی و نور است و از نظر سمبولیک نشان دانش و معرفت در شخص می باشد .

 

فرش ماشینی رنگ قرمز :

رنگی است بسیار انعطاف دار و به حالات مختلفی نیز در می آید . این فرش به شدت می درخشد و به آسانی مکان را روشن نگه می دارد . رنگ قرمز سمبل حیات و زندگانی است و همانطور که در مسابقات گاو بازی هم دیده اید از رنگ قرمز برای ایجاد هیجان و شورش و استرس استفاده می کنند . در اکثر منازل قدیمی شما فرش قرمز رنگ را مشاهده می کنید که پهن هستند . شاید روحیه شاد قدیم ها به خاطر همین انتخاب ها بوده است .

 

فرش ماشینی آبی :

رنگ آبی در صنایع مختلف یا فرش بر خلاف رنگ قرمز ، رنگ آرامش است و انبساط دهنده است . فرش آبی اتاق شما را بزرگتر از آنچه که هست به نظر خواهد رساند . رنگ آبی فرش می تواند سیستم دفاعی بدن را تقویت کند و اثر ارام کننده بر اعصاب و روان هر فرد دارد . ولی استفاده از رنگ آبی به مدت طولانی باعث افسردگی و خستگی خواهد شد که متاسفانه امروز در بسیاری از منازل از رنگ ها تیره و آبی استفاده می کنند که باعث تشویش اعصاب در طولانی مدت خواهد شد .

 

فرش رنگ نارنجی :

رنگ نارنجی در واقع از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد و حد وسط این دو می باشد . رنگ نارنجی کمتر در فرش استفاده می شود اما درخشش فوق العاده ای دارد مخصوصا در شب . رنگ نارنجی به خاطر داشتن قرمز در خود انرژی فعالی نیز دارد که آن را به بیننده خود منتقل می کند .

 

فرش ماشینی بنفش :

رنگی است که در مقابل زرد قرار می گیرد و ترکیبی است از دو رنگ قرمز و آبی است . رنگ بنفش بر خلاف رنگ زرد که نشانه دانایی و آگاهی است ، سمبل بی خبری و بی اختیاری نیز می باشد . رنگ بنفش همانند رنگ گرم آبی تاثیر آرام بخش دارد . بنفش اثر ارام کننده بر قلب خواهد داشت و هم چنین نقش تصفیه کننده خون . رنگ بنفش نیز یکی از رنگ های پر طرفدار در میان خریداران فرش است .

 

فرش رنگ سبز :

رنگ آرامش و امیدواری است و امیزشی از دانش و ایمان محسوب می شود . رنگ سیز فشار خون را کاهش می دهد و فشار عصبی را آرام می کند . رنگ سبز هم چنین باعث هماهنگی جسم ، روح و ذهن می شود . رنگ سبز کمتر در فرش ها به کار می رود و بیشتر در فرش فانتزی ما شاهد رنگ سبز خواهیم بود .

 

چند نکته مهم جهت انتخاب بهترین نوع فرش

در اینجا چند نکته قرار خواهیم داد تا شما نسبت به نیاز خود از آن استفاده کنید . اگر بخواهیم فضا کوچک تر نمایش دهد . اگر شما در این فکر هستید که محیط خانه تان را کوچک نمایش دهد باید از فرش هایی با طرح های بزرگ استفاده کنید . توصیه ما استفاده از فرش های دارای ترنج بزرگ است که در انگونه اتاق ها که می خواهید بزرگ نمایش داده شود پهن کنید .
رنگ کف پوش یا فرش ماشینی را اگر تیره تر از دیوار ها قرار دهید . برای اینکه فضای خانه تان گرم وصمیمی باشد بهتر است که رنگ فرش تیره تر از دیوارها باشد چون در این صمیمت به شما کمک خواهد کرد .

 

اگر رنگ فرش روشن تر از دیوارها باشد :

برای اینکه خانه تان نوری بیشتر از نور حال حاضر داشته باشد بهتر است که فرش خود را متناسب با روشنی دیوار ها انتخاب کنید .

 

کف پوش روشن تر از دیوارها

به کار بردن رنگ روشن برای کف سبب می شود تا کف نوارانی و درخشان بنماید. انتخاب رنگی ساده، هماهنگ و روشن تر از دیوارها به کامل شدن این حس کمک می کند.

 

بزرگتر دیده شدن محیط یا فضای مورد نظر شما

نظر ما در این باره این است که از فرش دارای طرح ساده ، بدون ترنج و حاشیه ای باریک استفاده کنید . این انتخاب باعث می شود که فضای شما بزرگتر دیده شود . مشاهده کردید که رنگ ها و دانستن روانشناسی رنگ ها در محیط و دکوراسیون منزلتان بی تاثیر نیستند و آینده روانی و روحی شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد . پس هرگاه برای خرید فرش اقدام کردید از رنگ هایی استفاده کنید که علاوه بر زیبایی بتواند در طولانی مدت روحیه شما را از جهات مثبت اعتلا ببخشند .

 

موارد مهم در انتخاب رنگ فرش مورد نظرتان

همانطور که گفتیم رنگی انتخاب کنید که به آن علاقه داشته باشید و احساسات و شخصیت خودتان را با انتخاب رنگ فرش یا موارد دیگر به رخ دیگران می کشید . قبل خرید فرش ماشینی ابعاد اتاق ، طرح ورنگ دیوارها و وسایل به کار رفته را در نظر بگیرید . مورد بعدی اینکه باید نور و روشنایی منزلتان را در نظر گرفته و میزان آن را تعیین کرده باشید . رنگی انتخاب کنید که لا نوع کثیفی آن نقطه در تضاد باشد . یعنی شما برای آشپزخانه نباید از فرش های تیره استفاده کنید چون ممکن است باعث شود لکه های روشن رنگ در فرش شما باقی بماند .

کلمات کلیدی مرتبط :
'فرش ماشینی' , 'مطابقت فرش با دکوراسیون' , 'رنگ فرش ماشینی' , 'تناسب رنگ در انتخاب فرش ماشینی' , 'انتخاب رنگ فرش ماشینی مناسب' , 'انتخاب فرش ماشینی' , 'قبل خرید فرش' , 'انتخاب رنگ فرش' , 'خرید فرش ماشینی'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
انواع فرش ماشینی 700 شانه
بررسی فرش ماشینی 1200 شانه
تفاوت فرش ماشینی 700 شانه بافرش ماشینی 1200 شانه
خرید مستقیم فرش
راهنمای خرید فرش خوب با قیمت مناسب
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
فرش کاشان