چه فرشی را کجا پهن کنیم

suitable-carpet.jpg

فرش و قالی در خانه های ما حرف اول را می زند. اما انتخاب مناسب آن تنها به رنگ و طرح نیست . و اینکه ما ایرانی‌ ها یک عادت عجیبی که داریم؛ اینکه همه‌ مان به صورت ذاتی عاشق فرش هستیم. باید بدانید قالی که می خریم را کجا و چگونه پهن کنیم. انتخاب فرش هم مانند دیگر لوازم خانه، تابع قوانینی مانند سبک دکور به کار رفته در محیط مورد نظر است. پس پیش از خرید آن، به موضوع مناسب و متناسب بودن آن با سبک دکور فضای خانه تان بیندیشید. در ادامه میخواهیم به پهن کردن مناسب فرش ماشینی بپردازیم که ان را در ادامه این مقاله که توسط فروشگاه فرش خونه فراهم شده است میتوانید بخوانید .

 

1- رابطه خصوصیات محیط با طرح و نقشه فرش

پیش از هر توصیه ای یاد آور شدن این مطلب خالی از لطف نیست. معمولاً فرشهای دستباف ایران در سه قالب اصلی از نظر طرح می باشد که عبارتند از: لچک ترنج، خشتی و افشان که از میان آنها لچک ترنج از قدیم مورد استقبال قرار گرفته و اغلب آن ها د ر همین طرح بافته شده اند. البته طرح های د یگری هم وجود دارند که در شهرهای مختلف بر اساس آن بافته می شود . گبه ها، فرشهای ترکمنی هستند که جزو این دسته نمی باشد. در فرش  لچک ترنج دار، علاوه بر حاشیه ای پهن که در دور آن قرار دارد، نقشی به شکل هندسی د ایره و یا بیضی د ر وسط آن قرار دارد که به آن ترنج می گویند و در چهار گوشه داخلی چهار نقش به شکل های مثلثی قائم الزاویه که وتر آن خطی هلالی است، وجود دارد که هر کدام از این چهار نقش را لچک می گویند .

برخی از کارشناسان می گویند که طرح های اصلی فرشهای ایرانی، برگرفته از معماری ساختمان های در گذشته می باشد. در نتیجه زمانی که ساختار خانه ها تغییر اساسی می کنند، در نتیجه طرح ها نیز باید تغییر بکند که طراحان نیز از این تغییر تبعیت کرده اند. طرح های خشتی نیز از جمله طرح های دیگری از فرشهای ایرانی هستند که تمام سطوح د اخلی بین حاشیه ها به مستطیل هایی مساوی تقسیم می شوند و داخل هر کدام نقشه های بافته می شود که امکان دارد این نقشه ها چند بار در خشت های متفاوت تکرار شود . البته تکرار نشدن آنها نشانی از مرغوب بودن نقشه و ابتکار در طراح آن است. در حال حاضر طراحان نقشه های فرش با ابتکارات و خلاقیت خود و براساس سلایق مشریان در قالب های اصلی، به طراحی طرح های متفاوت و زیبا می پردازند که با توجه به نام خودشان ثبت شد ه است.

 

2- چند پیشنهاد

 در فضایی که وسعت کمی وجود دارد، پهن کردن فرش ماشینی با نقش های فشرده و متراکم، به شلوغی فضا و کوچکتر به نظر رسیدن آن کمک می کند. هنگامی که کفپوشتان طرح دار است، فرشی را انتخاب کنید که طرح خلوتی دارد تا تعادل طرح و نقش در محیط حفظ شود . مثلاً در صورت استفاد ه از گبه به لحاظ سبک دکوراسیونی محیط، بهترین انتخاب برای کفپوش پارکت آن هم در فضای مدرن گبه می باشد. و فرشهای با طرح افشان را برای فضا های کوچک مناسب می باشد. فرشهای که دارای لچک ترنج می باشند برای فضا های معمولی و نسبتاً بزرگ مناسب است ولی خشتی برای این مکان ها توصیه نمی شود ، زیرا باعث کوچکتر شدن محیط می شود .

 

3- رنگ و انتخاب فرش

برای فضاهای با وسعت کم، فرشهای با رنگ های روشن انتخاب کنید. و همچنین برای فضا های با نور کم نیز رنگ روشن توصیه می شود. هر چه کف زمین روشن تر باشد ، فضای مورد نظر بزرگتر و نورانی تر نشان داده میشود .در ضمن هنگام انتخاب رنگ فرش، به رنگ پالت موجود در مکان مورد نظر مانند رنگ د یوارها، پرد ه ها و حتی رنگ چوب لوازم منزل و از همه مهم تر رنگ کفپوش، توجه کنید. حفظ و هماهنگی میان طرح و رنگ فرش مورد نظر و دیگر وسایل یک مکان از جمله مهم ترین مواردی هستند که در انتخاب فرش مناسب است.

 

4- کاربرد محیط و فرش مناسب

این که فرش ماشینی مورد نظر در چه مکانی و با چه کاربردی پهن می شود، برای انتخاب آن تعیین کنند ه می باشد. مثلاً برای فضاهای که در آن رفت وآمد زیاد می باشد مانند اتاق نشیمن و ورودی خانه، فرشهای با رنگ روشن و بافت ظریف انتخاب نکنید . این فرشها در این مکان ها دچار آسیب فراوانی می شوند .

کلمات کلیدی مرتبط :
'فرش ماشینی' , 'انتخاب فرش' , 'طرح و رنگ فرش' , 'انتخاب رنگ فرش'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
انواع فرش ماشینی 700 شانه
تفاوت فرش ماشینی 700 شانه بافرش ماشینی 1200 شانه
فرش مناسب برای جهیزیه
فرش ترک
نکات کلیدی فرش ماشینی 700 شانه
ادامه
شاخه ها
    نقشه فرش ماشینی ایرانی
    Design By : AlphaGroup
    مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
    فرش کاشان