ویژگی فرش خوب ماشینی و دستباف

feature-good-carpets.jpg

فرش از ملزومات منزل و انتخاب آن از مهم ترین موارد است که دقت در انتخاب و خرید آن علاوه بر اهمیت در زیبایی و زینت، کیفیت محصول را تا سال ها تضمین می کند. پوشش مناسب و صحیح منزل از اصلی ترین نکاتی ست که باید رعایت شود. زمانی می توان انتخابی درست داشت که با توجه به ویژگی ها و ملاک های فرش خوب انتخاب نماییم. در این فرصت ویژگی ها دو نوع فرش دستبافت و ماشینی را بررسی می نماییم.

 

1- ویژگی های فرش دستبافت

فرش دستبافت نسبت به فرش ماشینی ارزش هنری بسیار بیشتری دارد و به عنوان نماد کشور ایران با ویژگی های خاصی در سطح جهان شناخته شده است. در اینجا به برخی از این ویژگی ها اشاره می کنیم . فرش دستبافت ایرانی اصولاً داری ترنج است و در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می شود. محبوب ترین ترنج، طرح ترنجی ست با حاشیه های پهن در اطراف و طرح بیضی و دایره در وسط که برگرفته از معماری دوره اشکانیان است.


 به علت بافته شدن این قالی با دست احتمال خطای انسانی وجود دارد پس در هنگام خرید با در نظر گرفتن اینکه در جهت خواب رنگ ها تیره تر به نظر می رسند، باید به تقارن در رنگ ها و گل ها دقت کرد. از دیگر خطاهایی که غال با رخ می دهد اختلاف چند سانتی متری در اطراف قالی ست، اگر این اختلاف و عدم تقارن محسوس نباشد مشکل و ایراد به حساب نمی آید.
پرزهای فرش دستبافت باید نرم و سر پرزها همرنگ با انتهای آن ها باشد، در صورت اختلاف رنگ احتمال می رود که قالی رنگ داده برای رنگ کردن آن از جوهر استفاده شده است، پس توجه به پرزها از دیگر موارد انتخاب فرش خوب است. می توان با کشیدن یک دستمال نمدار از طبیعی بودن یا مصنوعی بودن رنگ اطمینان یافت.


قالی در زمستان گرم و در تابستان سرد و خنک است و براثر پاخودرگی، شست وشو زیبایی بیشتری به خود می گیرد، چراکه از الیاف طبیعی در تولید آن استفاده شده و مواد پلاستیکی این ویژگی را ندارند . برخی الیاف مصنوعی برای بیماری هایی چون آسم و سایر حساسیت ها تهدید محسوب می شوند و فرش دستبافت با استفاده از الیاف طبیعی هیچ نوع آسیبی برای سلامت انسان نخواهد داشت و حتی هنر به کاررفته در آن آرامش روان را دوچندان می کند. قالی دستبافت نسبت به فرش ماشینی گران تر است اما عمر و دوام بیشتر و جنبه تزئینی، آن را به محصولی پرطرفدار بدل نموده است.

 

2- ویژگی فرش ماشینی

فرش ماشینی با کیفیت از لحاظ ویژگی و عدم عیب و نقض به ۵ دسته تقسیم می شود که درجه ۱ یا S عاری از هر ایراد و با دارا بودن ویژگی های زیر به عنوان برترین قالی ماشینی مطرح است . نقشه باید مناسب و اندازه باشد و تکرار سیلندر نداشته باشد و طرحی چندین بار زده نشود. معمولاً در بافت فرشهای بی کیفیتی از نخ خاب معمولی استفاده شده اما در تولید فرش درجه یک از نخ هیت ست که کیفیت و پرزدهی بالایی در حرارت دارد استفاده می شود. جای خالی یا زدگی در قالی نشان از پارگی نخ خاب و عدم توجه اپراتور دارد.


قالیهای ماشینی در ابعاد و اندازه های مشخص بافته می شوند و نباید از ابعاد استاندارد تجاوز کنند. شیرینگ یا پرداخت مرحله نهایی است که در آن پرزها هم اندازه شده و ناهمواری های سطحی رفع می شود، یک فرش خوب باید نخ خاب هایی با ارتفاع یکسان داشته باشد و نباید بعد از پردازش راه راه یا دارای پستی وبلندی به نظر برسد. نداشتن اختلاف طولی بیشتر از ۵ درصد، استاندارد بودن مقدار آهار مصرفی در هر مترمربع قالی ، نداشتن تیغ زدگی، سوختگی یا نقصی ازاین دست در خاب قالی ، دورنگ نبودن و متقارن بودن رنگ ها و گل ها از دیگر ویژگی هایی است که قالی را در دسته درجه ۱ یا S قرار می دهد.دقت شود علاوه بر کیفیت و مواد اولیه به کاررفته ، نوع نگهداری فرش هم بر دوام آن مؤثر خواهد بود .

 

در پایان توضیحات این مقاله نیز می توان اشاره داشت شما می توانید برای خرید انواع فرش ماشینی به صورت درجه یک و اصل از طریق فروشگاه فرش خونه اقدام نمایید.

کلمات کلیدی مرتبط :
'ویژگی فرش ماشینی' , 'ویژگی فرش دستباف'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
تفاوت فرش فانتزی و گلیم فرش
فرش ماشینی اصل کاشان
شهر فرش اینترنتی
راهنمای خرید فرش ماشینی خوب
فرش 1000 شانه 8 رنگ
ادامه
شاخه ها
    نقشه فرش ماشینی ایرانی
    Design By : AlphaGroup
    مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
    فرش کاشان