فرش گل برجسته و ویژگی های آن

advantages-carpet-flower-baskets.jpg

صنعت فرش ماشینی در ایران نسبت به عمری که کرده است انواع بافت ها را به خود دیده است ، که می توان از معروف ترین آن ها به تولید فرش ماشینی 1000 شانه ، 700 شانه و 500 شانه اشاره کرد و جدید ترین نوع آن نیز قالی ماشینی 1200 شانه می باشد که در سال های اخیر وارد بازار شده و با طرح و نقشه خاص و شباهت بالایی که به نوع دستبافت خود دارد توانسته خواهان زیادی را به سوی خود جذب نماید .

صنعت پویای تولید فرش ماشینی از دو جهت همواره به طور موازی در حال حرکت است که عبارتند از یک الیاف و نخ مورد استفاده در فرش و دو دستگاه تولید و یا به عبارتی بافنده فرش .

پیشرفت در این دو عامل چه در یکی و چه در هر دو مورد موجب بافت بسیار ظریف تر در فرش های ماشینی می شود که عاملی در ارتقا کیفیت فرش ماشینی محسوب می گردد . تولید کنندگان و نوآوران دستگاه های بافت و تولید قالی از شونهر  Schonherr و یا وندوایل (Van De Wiele) که تولیدی از دو کشور بلژیک و آلمان هستند و با استفاده از دستگاه هایی با مدل های بالاتر ، مانند HCPx2 و یا HCI در تولیدات فرش ماشینی پیشرفت می کنند .

در زمینه ی الیاف و نخ فرشهای ماشینی می توان به نمونه های معروف آن مانند اکریلیک ، فیلامنت و BCF اشاره نمود . یکی از جدیدترین تولیدات و بافت فرش ماشینی که در حال حاضر بسیار رایج و در بازار عرضه می شود فرش ماشینی گل برجسته است.

+ محصولات : برای دیدن انواع فرش گلبرجسته کلیک کنید

 

که از تفاوت های آن با فرش معمولی می توان به نقشه آن اشاره کرد . به این صورت که در فرش های معمولی نقشه ها به صورت صاف و هموار روی خاب و دار قالی در تمام طول آن یکسان بافته می شود ، اما در فرش گل برجسته در خاب و دار در بعضی از نقاط دارای برجستگی هایی می باشد .

 

بافت فرش ماشینی برجسته به چه شکل هست ؟

معروف ترین بافت برای فرش های گل برجسته در حال حاضر فرش های ماشینی گل برجسته 1200 شانه با تراکم 3600 می باشد که تولید و بافت آن به این گونه است ؛ از نخ هایی که دارای ترکیب هایبالک و اکریلیک هستند بافته و تولید می شوند و هنگامی که فرش را از دستگاه بافنده آن پایین می آوردند هنوز مانند دیگر فرش ها همواره و صاف هستند.

این برجستگی ها در مر حله ی بعد که قسمت آهار می باشد اتفاق می افتد به این صورت ، زمانی که فرش را از دستگاه بافنده جدا و به قسمت آهار تحویل می دهند درآن جا فرش را در مقابل حرارت می گذارند و این کار باعث می شود قسمت هایی که با نخ هایبالک بافته شده فرآیندی مانند آب شدن برایش اتفاق می افتد . به طوری که نخ های هایبالک پایین تر از نخ های اکریلیک قرار می گیرند .

به این ترتیب که اگر فرش مورد استفاده دارای 8 رنگ باشد 2 رنگ از این 8 رنگ از جنس الیاف هایبالک باشد این دو رنگ نسبت به سایر رنگ های بکار گرفته شده پایین تر قرار می گیرد و موجب ایجاد فرورفتگی هایی در فرش می شود و در نتیجه فرش گل برجسته را بوجود می آورند .

این نوع از فرش ها از نظر ضخامت نسبت به سایر فرش ها نازکتر هستند و بسته به شانه و تراکم مورد استفاده در آن ها می توان گفت که ضخامتی به اندازه 7 تا 9 میلی متر را دارا می باشند . که البته در قسمت هایی که فرش دارای فرورفتگی می باشد ضخامت بین 4 تا 6 میلی متر است .

برخلاف تمامی تصورات هر چه تعداد تراکم و شانه در فرش بالا تر رود فرش نازک تر و البته ظریف تر می شود . صادرات این نوع از فرش ها به خارج از کشور دارای رونق بسیار زیادی می باشد زیرا در خارج از کشور ضخامت و قطر فرش دارای اهمیت زیادی نبوده و هم چنین از نظر زیبایی نیز دارای ظرافت و طرح های خاص و منحصر به فردی می باشد .

طرح هایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر دارای سبک سنتی است و طرح هایی که دارای نقشه و طرح های فانتزی و شلوغ می باشند کمتر در این نوع بافته می شوند .

 

مزایا و ویژگی های فرش های گل برجسته

درباره ویژگی و مزایای این محصول می توان به زیبایی و ظرافت خاصی که درآن وجود دارد اشاره نمود . برای بافت این فرشهای ماشینی از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا استفاده می شود و برای خانه هایی که دارای دکوراسیون و یا سبک مدرن می باشند بسیار مناسب و جذاب هستند .

اما در خصوص معایب آن می توان به مواردی همچون کارخانه داران و شرکت های قدیمی دارای رقبت چندانی برای بافت این نوع از فرشها نیستند ، این نوع از محصولات به دلیل برجسته بودن به سرعت کثیف می شوند و همچنین جارو کردن آن ها به دلیل وجود برجستگی روی آن کار دشواری است ، اما فرش های ماشینی معمولی به دلیل صاف و هموار بودن در هنگام جارو کردن مشکل چندانی ایجاد نمی کند ، این نوع نسبت به فرش های اکریلیک درجه یک دارای دوام و طول عمر پایین تری می باشند .

اما با این حال این فرش توانسته با ظرافت و زیبایی خاص خود در بازار امروزی به سرعت رشد کند و گسترش بیابد و روز به روز در تمامی بازار بیشتر به فروش برسند چه در ایران و چه در سایر کشورهای خارجی .

پس در نتیجه هیچ گونه دستگاهی در دنیا وجود ندارد که بتواند فرش های گل برجسته از ابتدا بزند و این نوع از فرش ها در قسمت آهار می باشد که دچار فرورفتگی و برجستگی می شوند ، قطر و ضخامتی کمتر از سایر فرش های معمولی دارا می باشند و به خاطر این که کشورهای خارجی ضخامت فرش برایشان اهمیت خاصی ندارد این نوع به خارج از کشور بسیار صادر می شود و در آخر توانسته اند که بازار فرش را در دست بگیرند .

کلمات کلیدی مرتبط :
'فرش ماشینی گل برجسته' , 'مزایای فرش گل برجسته'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
نکات کلیدی فرش ماشینی 700 شانه
شهر فرش اینترنتی
مزایای فروش اینترنتی فرش ماشینی
فرش درجه یک را چگونه تشخیص بدهیم
ویژگی فرش خوب ماشینی و دستباف
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
فرش کاشان