فرش گل برجسته و ویژگی های آن

advantages-carpet-flower-baskets.jpg

صنعت فرش ماشینی در ایران نسبت به عمری که کرده است انواع بافت ها را به خود دیده است ، که می توان از معروف ترین آن ها به تولید فرش ماشینی 1000 شانه ، 700 شانه و 500 شانه اشاره کرد و جدید ترین نوع آن نیز قالی ماشینی 1200 شانه می باشد که در سال های اخیر وارد بازار شده و با طرح و نقشه خاص و شباهت بالایی که به نوع دستبافت خود دارد توانسته خواهان زیادی را به سوی خود جذب نماید .

صنعت پویای تولید فرش ماشینی از دو جهت همواره به طور موازی در حال حرکت است که عبارتند از یک الیاف و نخ مورد استفاده در فرش و دو دستگاه تولید و یا به عبارتی بافنده فرش .

پیشرفت در این دو عامل چه در یکی و چه در هر دو مورد موجب بافت بسیار ظریف تر در فرش های ماشینی می شود که عاملی در ارتقا کیفیت فرش ماشینی محسوب می گردد . تولید کنندگان و نوآوران دستگاه های بافت و تولید قالی از شونهر  Schonherr و یا وندوایل (Van De Wiele) که تولیدی از دو کشور بلژیک و آلمان هستند و با استفاده از دستگاه هایی با مدل های بالاتر ، مانند HCPx2 و یا HCI در تولیدات فرش ماشینی پیشرفت می کنند .

در زمینه ی الیاف و نخ فرشهای ماشینی می توان به نمونه های معروف آن مانند اکریلیک ، فیلامنت و BCF اشاره نمود . یکی از جدیدترین تولیدات و بافت فرش ماشینی که در حال حاضر بسیار رایج و در بازار عرضه می شود فرش ماشینی گل برجسته است.

+ محصولات : برای دیدن انواع فرش گلبرجسته کلیک کنید

 

که از تفاوت های آن با فرش معمولی می توان به نقشه آن اشاره کرد . به این صورت که در فرش های معمولی نقشه ها به صورت صاف و هموار روی خاب و دار قالی در تمام طول آن یکسان بافته می شود ، اما در فرش گل برجسته در خاب و دار در بعضی از نقاط دارای برجستگی هایی می باشد .

 

بافت فرش ماشینی برجسته به چه شکل هست ؟

معروف ترین بافت برای فرش های گل برجسته در حال حاضر فرش های ماشینی گل برجسته 1200 شانه با تراکم 3600 می باشد که تولید و بافت آن به این گونه است ؛ از نخ هایی که دارای ترکیب هایبالک و اکریلیک هستند بافته و تولید می شوند و هنگامی که فرش را از دستگاه بافنده آن پایین می آوردند هنوز مانند دیگر فرش ها همواره و صاف هستند.

این برجستگی ها در مر حله ی بعد که قسمت آهار می باشد اتفاق می افتد به این صورت ، زمانی که فرش را از دستگاه بافنده جدا و به قسمت آهار تحویل می دهند درآن جا فرش را در مقابل حرارت می گذارند و این کار باعث می شود قسمت هایی که با نخ هایبالک بافته شده فرآیندی مانند آب شدن برایش اتفاق می افتد . به طوری که نخ های هایبالک پایین تر از نخ های اکریلیک قرار می گیرند .

به این ترتیب که اگر فرش مورد استفاده دارای 8 رنگ باشد 2 رنگ از این 8 رنگ از جنس الیاف هایبالک باشد این دو رنگ نسبت به سایر رنگ های بکار گرفته شده پایین تر قرار می گیرد و موجب ایجاد فرورفتگی هایی در فرش می شود و در نتیجه فرش گل برجسته را بوجود می آورند .

این نوع از فرش ها از نظر ضخامت نسبت به سایر فرش ها نازکتر هستند و بسته به شانه و تراکم مورد استفاده در آن ها می توان گفت که ضخامتی به اندازه 7 تا 9 میلی متر را دارا می باشند . که البته در قسمت هایی که فرش دارای فرورفتگی می باشد ضخامت بین 4 تا 6 میلی متر است .

برخلاف تمامی تصورات هر چه تعداد تراکم و شانه در فرش بالا تر رود فرش نازک تر و البته ظریف تر می شود . صادرات این نوع از فرش ها به خارج از کشور دارای رونق بسیار زیادی می باشد زیرا در خارج از کشور ضخامت و قطر فرش دارای اهمیت زیادی نبوده و هم چنین از نظر زیبایی نیز دارای ظرافت و طرح های خاص و منحصر به فردی می باشد .

طرح هایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر دارای سبک سنتی است و طرح هایی که دارای نقشه و طرح های فانتزی و شلوغ می باشند کمتر در این نوع بافته می شوند .

 

مزایا و ویژگی های فرش های گل برجسته

درباره ویژگی و مزایای این محصول می توان به زیبایی و ظرافت خاصی که درآن وجود دارد اشاره نمود . برای بافت این فرشهای ماشینی از جدید ترین تکنولوژی روز دنیا استفاده می شود و برای خانه هایی که دارای دکوراسیون و یا سبک مدرن می باشند بسیار مناسب و جذاب هستند .

اما در خصوص معایب آن می توان به مواردی همچون کارخانه داران و شرکت های قدیمی دارای رقبت چندانی برای بافت این نوع از فرشها نیستند ، این نوع از محصولات به دلیل برجسته بودن به سرعت کثیف می شوند و همچنین جارو کردن آن ها به دلیل وجود برجستگی روی آن کار دشواری است ، اما فرش های ماشینی معمولی به دلیل صاف و هموار بودن در هنگام جارو کردن مشکل چندانی ایجاد نمی کند ، این نوع نسبت به فرش های اکریلیک درجه یک دارای دوام و طول عمر پایین تری می باشند .

اما با این حال این فرش توانسته با ظرافت و زیبایی خاص خود در بازار امروزی به سرعت رشد کند و گسترش بیابد و روز به روز در تمامی بازار بیشتر به فروش برسند چه در ایران و چه در سایر کشورهای خارجی .

پس در نتیجه هیچ گونه دستگاهی در دنیا وجود ندارد که بتواند فرش های گل برجسته از ابتدا بزند و این نوع از فرش ها در قسمت آهار می باشد که دچار فرورفتگی و برجستگی می شوند ، قطر و ضخامتی کمتر از سایر فرش های معمولی دارا می باشند و به خاطر این که کشورهای خارجی ضخامت فرش برایشان اهمیت خاصی ندارد این نوع به خارج از کشور بسیار صادر می شود و در آخر توانسته اند که بازار فرش را در دست بگیرند .

کلمات کلیدی مرتبط :
'فرش ماشینی گل برجسته' , 'مزایای فرش گل برجسته'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
قیمت فرش ماشینی در فروش اینترنتی فرش
معرفی انواع تابلو فرش
انواع مختلف فرش فانتزی اصل
خرید فرش ماشینی 1200 شانه
چه فرشی را کجا پهن کنیم
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
فرش کاشان