فرش گل برجسته

embossed-flower-carpet-kashan.jpg

صنعت فرش ماشینی از ابتدا تا کنون با تولیدات متنوع خود در پی پویایی بیشتر بازار بوده و در هر مرحله تولیدی زیبا و با کیفیت مشتریان را متحیر ساخته است . محصولی که در چند سال اخیر بنابر پیشرفت و فناوری های نوین در صنعت نساجی تولید شده است ، فرش های گل برجسته ای هستند که با تفاوت عمده از سایر محصولات به مرحله بهره برداری رسیده اند . فرش های گل برجسته با ورود به بازار ، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و در زیباسازی دکوراسیون خانه نقش به سزایی داشته است . در کنار جذابیت برجسته بودن طرح و نگاره ها هر روز بر تعداد تنوع نقوش برجسته افزوده شده و انواع و اقسام سلایق را پوشش می دهد .
فرش های گل برجسته نسبت به سایر فرش ها ، زیباتر ، چشم نوازتر و گران قیمت تر بوده اند . ویژگی های خاص محصول موجب گران تر بودن آن شده که در ادامه نوشتار به توضیحاتی در این مورد می پردازیم .
بافت فرش گل برجسته
این نوع از فرش های ماشینی به کمک نخ هایی با نام هایبالک که هیت ست شده اند بافته می شود . این نخ ، تنها الیاف به کار رفته در بافت فرش های گل برحسته نیست اما مهم ترین نخ به شمار می رود که در ادامه با اهمیت آن آشنا خواهیم شد . برای تولید فرش گل برجسته نیازمند استفاده از چند الیاف با جنس های مختلف هستیم که جنس الیاف بسته به برند تولیدی متفاوت خواهد بود . عموما در فرش گل برجسته درجه یک که در شهر کاشان تولید می شود از 2 تا 3 نخ هایبالک هیت ست ، اکرولیک هیت ست  و گاها پلی استر هیت ست کمک گرفته می شود .
فلسفه و اهمیت الیاف هایبالک در بافت های برجسته ایجاد فرورفتگی است . قالی گل برجسته از ماشین آلات بافت ساده خارج شده و در بدو تولید سطحی صاف و بدون فرورفتگی و برجستگی دارند اما طی مرحله آهار و پردازش در حرارت بالایی مابین درجه ذوب نخ هایبالک و نخ اکرولیک قرار می گیرند ، در این دما الیاف هایبالک ذوب شده و شروع به فرورفتن می کنند در حالی که آسیبی به نخ های اکرولیک وارد نمی شود . بدین ترتیب قسمت هایی از فرش که از نخ هایبالک بافته شده اند فرورفته و قسمت هایی که از سایر الیاف بافته شده اند برجسته خواهد بود .
همانطور که اشاره شد تولیدکنندگان مختلف از الیاف متفاوتی در کنار نخ هایبالک استفاده می کنند اما بهترین الیاف که در تولیدات کاشان دیده می شود ، نخ اکرلیکی است که استاندارد های لازم را داشته باشد . نخ الکرولیک در تمام فرش های گل برجسته کاشان بکار رفته و این مورد موجب درجه یک بودن و مرغوبیت محصولات شده است . نخ هایبالک که با واکنش در دمای بالا ، پستی های فرش را به وجود می آورد ، در فرش های گل برجسته در بافت زمینه بکار رفته و تحت عنوان رنگ اصلی زمینه مورد کاربرد است .
نه تنها فرش های گل برجسته بلکه تمامی محصولات درهنگام ‌تولید و خروج از دستگاه صرفا یک بافته ساده بوده که عاری از هر نوع ریشه ، زیگزال ، چرم دوزی لبه ها ، آهار کشی و یا شیرینگ می باشند . موارد اضافه شده به فرش مانند برجستگی ، ریشه ، چرم دوزی و ... تحت عنوان فرآیند عرضی تولید در خط تولید های وابسته انجام شده و فرش را آماده ورود به بازار می کند .
قطر فرش گل برجسته
با توجه به آنچه گفته شد و به علت فرورفتن هایبالک ، فرش گل برجسته نسبت به سایر محصولات ، هم شانه و هم تراکم اندکی  نازک تر خواهند بود. قطر فرش گل برجسته به تناسب تراکم و شانه از 7 میلی متر تا 9 میلی متر متفاوت است اما در قسمت های فرورفته این قطر بین 4 میلی متر تا 6 میلی متر متغییر است .
صادرات فرش گل برجسته  به علت زیبایی بی نظیر و عدم توجه مشتریان خارجی به قطر و ضخامت فرش بسیار پر رونق بوده و این محصول به یکی از مهم ترین کالاهای صادراتی کشور تبدیل شده است . طرح های به کار گرفته شده در فرش گل برجسته عموما از نوع سنتی و اصیل هستند ، طرح هایی که در ان ها هر نگاره بر اساس طرح و تصوری از فرهنگ و غنای ایرانی شکل گرفته است .
گروه تولیدی فرشخونه با تولید فرش های 1200 شانه گل برجسته و فرش 1000 شانه گل برجسته یکی از صادر کنندگان اصلی فرش گل برجسته  است . از آنجایی که این محصولات ، دارای ظرافت و زیبایی بالایی هستند لازم است در شانه و تراکم بالا به تولید برسند .
شرایط نگه داری فرش گل برجسته
فرش گل برجسته به علت ضخامت و قط کمی که دارد در برابر فشار و سایش مقاومت بالای ندارد هنگام گذاشتن وسایل و اشیا دقت نمایید که هیچ شی سنگینی روی فرش نباشد .
خارج سازی آلودگی و خورده های ریز از درون بافت های فرورفته کار دشواری ست که باید با دقت انجام شود . ماندن آلودگی و خرده های غذا و ... در بافت ها موجب پوسیدگی و نفوذ میکروب و قارچ به درون فرش و در نهایت پوسیدگی خواهد شد .
نخ خاب فرش های گل برجسته دارای ارتفاع کمی هستند که این ویژگی نرمی مورد نیاز جهت نشستن را از فرش می گیرد ، این فرش ها بیشتر جنبه زیبایی داشته و برای مکان هایی مناسب هستند که جهت نشستن از مبلمان استفاده شده و کاربرد فرش تنها زیبایی و پوشاندن کف فضا است .
فرش های گل برجسته در ابعاد تابلو فرش هم تولید شده و طرفداران زیادی دارند . در تابلو فرش های گل برجسته استفاده از نخ ابریشم زیبایی تابلو را دو چندان کرده و چشم نوازی خاصی به تابلو داده است .
گروه تولید فرش و قالی فرشخونه با ارائه فرش گل برجسته 1000 شانه و 1200 شانه در تراکم های رایج به ترتیب 3000 و 3600 به عنوان بهترین تولید کننده فرش گل برجسته مطرح بوده و توجه خریداران را به خود جلب نموده است و خرید فرش گل برجسته از برند نامی فرشخونه در اوج کیفیت و مطلوبیت بالا با قیمت مناسب همراه بوده و لذت خریدی ناب را به همراه دارد .

کلمات کلیدی مرتبط :
فرش گل برجسته, فرش 1200 شانه گل برجسته, , فرش گل برجسته کاشان, فرش کاشان, بهترین فرش برای پذیرایی
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
قیمت فرش ماشینی 700 شانه
مزایای فروش اینترنتی فرش ماشینی کاشان
مشخصات فرش ماشینی درجه یک
فروش اینترنتی فرش ماشینی کاشان
مشخصات فرش ماشینی 1200 شانه
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
فرش کاشان