فرش گل برجسته

embossed-flower-carpet-kashan.jpg

صنعت فرش ماشینی از ابتدا تا کنون با تولیدات متنوع خود در پی پویایی بیشتر بازار بوده و در هر مرحله تولیدی زیبا و با کیفیت مشتریان را متحیر ساخته است . محصولی که در چند سال اخیر بنابر پیشرفت و فناوری های نوین در صنعت نساجی تولید شده است ، فرش های گل برجسته ای هستند که با تفاوت عمده از سایر محصولات به مرحله بهره برداری رسیده اند . فرش های گل برجسته با ورود به بازار ، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و در زیباسازی دکوراسیون خانه نقش به سزایی داشته است . در کنار جذابیت برجسته بودن طرح و نگاره ها هر روز بر تعداد تنوع نقوش برجسته افزوده شده و انواع و اقسام سلایق را پوشش می دهد .
فرش های گل برجسته نسبت به سایر فرش ها ، زیباتر ، چشم نوازتر و گران قیمت تر بوده اند . ویژگی های خاص محصول موجب گران تر بودن آن شده که در ادامه نوشتار به توضیحاتی در این مورد می پردازیم .
بافت فرش گل برجسته
این نوع از فرش های ماشینی به کمک نخ هایی با نام هایبالک که هیت ست شده اند بافته می شود . این نخ ، تنها الیاف به کار رفته در بافت فرش های گل برحسته نیست اما مهم ترین نخ به شمار می رود که در ادامه با اهمیت آن آشنا خواهیم شد . برای تولید فرش گل برجسته نیازمند استفاده از چند الیاف با جنس های مختلف هستیم که جنس الیاف بسته به برند تولیدی متفاوت خواهد بود . عموما در فرش گل برجسته درجه یک که در شهر کاشان تولید می شود از 2 تا 3 نخ هایبالک هیت ست ، اکرولیک هیت ست  و گاها پلی استر هیت ست کمک گرفته می شود .
فلسفه و اهمیت الیاف هایبالک در بافت های برجسته ایجاد فرورفتگی است . قالی گل برجسته از ماشین آلات بافت ساده خارج شده و در بدو تولید سطحی صاف و بدون فرورفتگی و برجستگی دارند اما طی مرحله آهار و پردازش در حرارت بالایی مابین درجه ذوب نخ هایبالک و نخ اکرولیک قرار می گیرند ، در این دما الیاف هایبالک ذوب شده و شروع به فرورفتن می کنند در حالی که آسیبی به نخ های اکرولیک وارد نمی شود . بدین ترتیب قسمت هایی از فرش که از نخ هایبالک بافته شده اند فرورفته و قسمت هایی که از سایر الیاف بافته شده اند برجسته خواهد بود .
همانطور که اشاره شد تولیدکنندگان مختلف از الیاف متفاوتی در کنار نخ هایبالک استفاده می کنند اما بهترین الیاف که در تولیدات کاشان دیده می شود ، نخ اکرلیکی است که استاندارد های لازم را داشته باشد . نخ الکرولیک در تمام فرش های گل برجسته کاشان بکار رفته و این مورد موجب درجه یک بودن و مرغوبیت محصولات شده است . نخ هایبالک که با واکنش در دمای بالا ، پستی های فرش را به وجود می آورد ، در فرش های گل برجسته در بافت زمینه بکار رفته و تحت عنوان رنگ اصلی زمینه مورد کاربرد است .
نه تنها فرش های گل برجسته بلکه تمامی محصولات درهنگام ‌تولید و خروج از دستگاه صرفا یک بافته ساده بوده که عاری از هر نوع ریشه ، زیگزال ، چرم دوزی لبه ها ، آهار کشی و یا شیرینگ می باشند . موارد اضافه شده به فرش مانند برجستگی ، ریشه ، چرم دوزی و ... تحت عنوان فرآیند عرضی تولید در خط تولید های وابسته انجام شده و فرش را آماده ورود به بازار می کند .
قطر فرش گل برجسته
با توجه به آنچه گفته شد و به علت فرورفتن هایبالک ، فرش گل برجسته نسبت به سایر محصولات ، هم شانه و هم تراکم اندکی  نازک تر خواهند بود. قطر فرش گل برجسته به تناسب تراکم و شانه از 7 میلی متر تا 9 میلی متر متفاوت است اما در قسمت های فرورفته این قطر بین 4 میلی متر تا 6 میلی متر متغییر است .
صادرات فرش گل برجسته  به علت زیبایی بی نظیر و عدم توجه مشتریان خارجی به قطر و ضخامت فرش بسیار پر رونق بوده و این محصول به یکی از مهم ترین کالاهای صادراتی کشور تبدیل شده است . طرح های به کار گرفته شده در فرش گل برجسته عموما از نوع سنتی و اصیل هستند ، طرح هایی که در ان ها هر نگاره بر اساس طرح و تصوری از فرهنگ و غنای ایرانی شکل گرفته است .
گروه تولیدی فرشخونه با تولید فرش های 1200 شانه گل برجسته و فرش 1000 شانه گل برجسته یکی از صادر کنندگان اصلی فرش گل برجسته  است . از آنجایی که این محصولات ، دارای ظرافت و زیبایی بالایی هستند لازم است در شانه و تراکم بالا به تولید برسند .
شرایط نگه داری فرش گل برجسته
فرش گل برجسته به علت ضخامت و قط کمی که دارد در برابر فشار و سایش مقاومت بالای ندارد هنگام گذاشتن وسایل و اشیا دقت نمایید که هیچ شی سنگینی روی فرش نباشد .
خارج سازی آلودگی و خورده های ریز از درون بافت های فرورفته کار دشواری ست که باید با دقت انجام شود . ماندن آلودگی و خرده های غذا و ... در بافت ها موجب پوسیدگی و نفوذ میکروب و قارچ به درون فرش و در نهایت پوسیدگی خواهد شد .
نخ خاب فرش های گل برجسته دارای ارتفاع کمی هستند که این ویژگی نرمی مورد نیاز جهت نشستن را از فرش می گیرد ، این فرش ها بیشتر جنبه زیبایی داشته و برای مکان هایی مناسب هستند که جهت نشستن از مبلمان استفاده شده و کاربرد فرش تنها زیبایی و پوشاندن کف فضا است .
فرش های گل برجسته در ابعاد تابلو فرش هم تولید شده و طرفداران زیادی دارند . در تابلو فرش های گل برجسته استفاده از نخ ابریشم زیبایی تابلو را دو چندان کرده و چشم نوازی خاصی به تابلو داده است .
گروه تولید فرش و قالی فرشخونه با ارائه فرش گل برجسته 1000 شانه و 1200 شانه در تراکم های رایج به ترتیب 3000 و 3600 به عنوان بهترین تولید کننده فرش گل برجسته مطرح بوده و توجه خریداران را به خود جلب نموده است و خرید فرش گل برجسته از برند نامی فرشخونه در اوج کیفیت و مطلوبیت بالا با قیمت مناسب همراه بوده و لذت خریدی ناب را به همراه دارد .

کلمات کلیدی مرتبط :
فرش گل برجسته, فرش 1200 شانه گل برجسته, , فرش گل برجسته کاشان, فرش کاشان, بهترین فرش برای پذیرایی
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
جزییات فرش های ماشینی 500 شانه
خرید اینترنتی فرش و تحویل فرش درب منزل
فروش اینترنتی فرش
ارازنترین فرش ماشینی کدام است ؟
فرش مناسب برای جهیزیه
ادامه
نقشه فرش ماشینی ایرانی
Design By : AlphaGroup
مشاوره و پشتیبانی فرشخونه
فرش کاشان